Gå til hovedindhold

Optagelser i undervisningen

 

Undervisning sidestilles med ethvert andet værk iflg. Ophavsretsloven, som underviseren dermed har ophavsret til.

Optagelser af undervisning er endvidere omfattet af Databeskyttelsesloven, derfor må undervisningen kun optages og deles, hvis underviseren giver samtykke.

 

OBS

 Underviseren kan til enhver tid trække samtykket tilbage.

Før du optager undervisning skal du

  • Indhente samtykke fra din underviser til at foretage lyd- og videooptageler af undervisningsgangen til personligt brug.
  • Indhente samtykke fra din underviser hvis optagelserne skal deles med andre.
  • Indhente samtykke fra alle øvrige deltagende på optagelserne, både ift. tilladelse til at optage og til deling af optagelserne.
  • Sørge for at få tilladelse til at dele alt ophavsretsbelagt materiale, der vises i løbet af undervisningen.

Når du som underviseren optager en undervisning

Alle studerende skal informeres om, og samtykke til at undervisningen optages.

Hvis der er aktivt deltagende studerende på optagelsen, må den ikke offentliggøres med mindre der er indhentet samtykke fra samtlige deltagende på optagelsen.